Prolaktyna hormon stresu? Rola w organizmie, nadmiar, niedobór i badania Pacjent Diagnostyka Laboratoria Medyczne
Główną funkcją prolaktyny ukobiet jest pobudzanie produkcji mleka po porodzie, stąd wysokie stężenia prolaktyny prawidłowo stwierdza się w trakcie ciąży i laktacji (karmienia piersią). Ponadto prolaktyna wpływa również na czynność gonad (jajników i jąder), działanie hormonów płciowych (estrogenu i testosteronu) u kobiet i mężczyzn. Postępowanie kliniczne zmierzające do obniżenia zbyt wysokiego stężenia prolaktyny należy uzależnić od przyczyny, która go wywołuje.
Na czym polegał eksperyment?
- Prolaktyna jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu – zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
- Wpływa na proces wytwarzania plemników poprzez współdziałanie z hormonem FSH oraz uczestniczy w regulacji poziomu testosteronu.
- Niekiedy podejmuje się okresowe leczenie hiperprolaktynemii czynnościowej, jeśli wykluczy się inne przyczyny niepłodności, należy je jednak zakończyć po potwierdzeniu ciąży.
- Prawidłowe stężenie prolaktyny mieści się w granicach 2 do 18 ng/ml, choć w zależności od laboratorium zakres ten może nieco się różnić.
Co ważne, same dysfunkcje seksualne w hiperprolaktynemii mogą być spowodowane zarówno bezpośrednio przez wysoką prolaktynę, jak i pośrednio przez wywołany przez nią hipogonadyzm. Potwierdza to fakt, że samo uzupełnienie testosteronu nie zawsze przywraca prawidłowe libido u mężczyzn z wysoką prolaktyną. Według lekarzy, prawidłowe stężenie PRL jest niższe niż 20 ng/ml u kobiet oraz niższe niż 15 ng/ml u mężczyzn.
Jakie są sposoby leczenia?
Suplement nie miał wpływu na układ immunologiczny, poziom cholesterolu, trójglicerydów oraz funkcje wątroby. Poziom wolnego testosteronu wzrósł o 47% – statystycznie znaczny efekt. Poziom testosteronu całkowitego we krwi nie podniósł się na tyle aby to odnotować. Naukowcy podawali grupie 50 mężczyzn kapsułki zawierające 500mg wyciągu z kozieradki, po codziennie po śniadaniu przez okres 12 tygodni. Nie było grupy kontrolnej (!), ale to nie jest nic nadzwyczajnego w sponsorowanych badaniach przemysłowych. Menopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety, związany z zakończeniem funkcji rozrodczych.
Co w przypadku zbyt niskiej prolaktyny u mężczyzn?
Zazwyczaj temu zaburzeniu towarzyszą również objawy niedoboru innych hormonów produkowanych i wydzielanych przez tę strukturę. Do uszkodzenia przysadki może dojść na skutek urazu głowy, udaru, nowotworów lub zmian zapalnych zlokalizowanych w jej sąsiedztwie. Obraz kliniczny jest zależny od wieku i płci chorego, a także etiologii i czasu trwania przyczyny, która doprowadziła do uszkodzenia przysadki. Prolaktyna jest wydzielana pulsacyjnie, a jej fizjologiczne stężenie wykazuje wahania dobowe.
Najwyższy poziom można zaobserwować w trakcie snu oraz zaraz po przebudzeniu. Poza tym jej stężenie pozostaje na względnie czy Stanozolol tabletki jest legalny stałym poziomie u obu płci. Czynniki takie jak stres, sen, spożycie posiłku, stosunek płciowy oraz wysiłek fizyczny podnoszą chwilowo jej poziom we krwi.
Stan, w którym dochodzi do obniżenia poziomu prolaktyny, to hipoprolaktynemia. W praktyce lekarskiej spotykamy się z nim wyjątkowo rzadko, przede wszystkim u osób z niedoczynnością przysadki mózgowej. Podwyższony poziom prolaktyny obserwuje się również u osób z łagodnym guzem przysadki mózgowej – prolaktynomą. U mężczyzn prolaktyna reguluje odpowiedzialna jest za stymulowanie jąder do produkcji testosteronu , zmnięszając relaksację mięśniówki gładkiej, przyczynia się do zmniejszenia wymiaru prącia po orgazmie.
Prolaktyna (PRL) to wielofunkcyjny hormon produkowany głównie w przysadce mózgowej przez specjalne komórki zwane laktotrofami, które stanowią 15-25% komórek tego gruczołu. Po raz pierwszy zidentyfikowano ją w 1933 roku jako hormon odpowiedzialny za laktację u kobiet. XX wieku odkryto, że pełni ponad 300 różnych funkcji w organizmie człowieka, co czyni ją jednym z najbardziej wszechstronnych hormonów.
No comment